Ayak Mantarına Ne İyi GelirAyak Mantarına Ne İyi Gelir, Çok eski çağlardan beri en sık görülen deri enfeksiyonları mantarlardır. Bundan yalnızca 10 yıl önce, ayak ve tırnak mantar hastalıkları gibi inatçı hastalıkların etkili bir tedavisi yoktu. Eski ilaçlar, mesela merhemler ve losyonlar mantarı öldürmediği gibi yalnızca üremesini engelliyorlardı, ayrıyeten tırnak mantarı tırnağın altına yerleştiğinden bu ilaçlar genellikle etkisiz kalmıştır. Ayak mantarı parmak aralarında hafif kepeklenme ve şiddetli kaşınmayla ortaya çıkan bir bulaşıcı deri hastalığıdır. Oluştuğu yerde yanmaya ve acılı halde çatlaklara sebep olmaktadır. Ayrıca ayak kokusuna da neden olmasıdır. Bir süre sonra daha geniş bir alana yayılarak diğer ayağa da sıçrar. Nemi ve sıcağı seven, bu şartlarda süratle üreyen mantar, bu hastalığa sahip başka biriyle ortak kullanılan çorap, terlik, ayakkabı veya banyo zemininden bulaşabilir. Ayak mantarlarının neden olduğu ayak hastalıklarının başında, kaşıntı, pişik, kötü kokular, kanlı yaralar, iltihaplanmalar gelir. Çoğu patojenik hastalığa neden olan mantarlar saça, tırnaklara ve derinin dış yüzeyine enfekte etme kabiliyetine sahiptirler. Mantarların neden olduğu enfeksiyonlara mikoz adı verilir. Ayak, el ve vücudun dış yüzeyinde yaygın olarak görülen mikoz yüzeysel mikozlardır. Bu enfeksiyonlar dermetomikozlar olarak da bilinmektedir. Bu fungilerin neden oldukları etki ise dermatofitler olarak da ifade edilir. Diğer bazı fungiler derinin altındaki dokuya da zarar vermektedir.

Ayak Mantarının Çeşitleri Nelerdir?

  • Ayağınızın altında kepeklenme, kızarma ve kuruma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
  • Ayağınızda aşırı bir şekilde kaşıntı, kızarma ve su toplama sonucu yaralar oluşabilir.
  • Küçük ayak parmağınızın arasında soyulma, yarılma ve beyaz nemli bir görüntü meydana gelir.
  • Ayak tırnağınız kalınlaşır ve renk değiştirir. Bununla beraber tırnak soyulması yada tırnağınızın kaybolması da bunun çeşitlerindendir.

Ayak Mantarının Oluşum Nedenleri;

Ayak mantarları genellikle parmak aralarında oluşan rahatsızlıklardır. Nadiren ağrılı olabilirler. Genelde aşırı kaşıntı yaparlar. Özellikle ayak parmaklarının arasında koku ve beyaz döküntülerle kendilerini açığa vurular. Sağlık açısından ciddi faktörlerdir. Etkileri nelerden oluşur; Ayakta döküntüye neden olurlar. Ayak kokusu yaparlar. İleri derecede kaşınmalar deride tahrişe neden olurlar. Bazı vakalarda koku ve tahrişle birlikte alerjik reaksiyonlarda görülebilir.

Nerelerde Oluşur; Nasıl Bulaşır?

Ayak mantarları, çoğunlukla ayak parmakları aralarında oluşan sağlık sorunlarındandır. Genelde ağrılı olmazlar, çok az da olsa ağrı olması vardır. Ayaklarda aşırı seviyede kaşıntıya neden olmaktadır. Özellikle, beyaz örüntü ve kokuyla kendilerini belli etmektedirler. Başkalarının kullandığı terlik ve havlu gibi malzemelerden, halka açık havuz, hamam ve sauna gibi, ayakların açıkta olduğu ve yüründüğü yerlerden bulaşabilirler.

Ayak Mantarına İyi Gelen Bitkisel Çözüm;

Birer tutam yabani kekik, oğulotu, gül ve çilek katılan suyun kaynatılmasının ardından elde edilen sıvı, soğuyunca süzülerek içilir.

Mikroorganizmalara karşı kendi penisilinini üreten zeytin ağacından toplanılan zeytin yapraklarından elde edilen öz mantara iyi gelmektedir.

Demlendirilen 10 poşet avakado çayının suyuyla 10 dakika banyo yapmak ayak mantarı sorununa iyi gelir.

1 ölçü elma sirkesi dört ölçü ılık suyla karıştırılır. Ayaklar bu suda bekletilir ve yıkandıktan sonra iyice kurulanır.

1 litre kaynar suya 1 tatlı kaşığı tarçın eklenir ve ayaklar bu suda bekletilir.

İlk önce 6-7 diş sarımsak alınarak içerisine az bir miktar tuz atılır ve dövülür.

İyice dövülmüş ve lapa kıvamına getirilmiş sarımsak bir boş cam şişe içerisine alınır.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir

.

Ardından üzerine alkol ilave edilir. (alkolün çok fazla olmaması daha iyi sonuç vermektedir.)

Bu karışım 3-4 saat kadar bekletilir hatta ara ara sallanarak sarımsağın iyice tentürü çıkarılır.

Bu sürenin sonunda şişede biriken sıvı süzülerek başka bir şişe yada benzerine alınır.

Şimdi Ayak mantarı tentürü hazırlanmıştır. Bundan sonraki aşamada bu uygulanır.

Ayak Mantarı İçin Tentürün Uygulanması;

Öncelikle bu uygulamayı yatmadan önce yapmanız daha iyi olacaktır. Ayağınızı ılık ve sabunlu suyla bir defa yıkayınız. Daha sonra ayak mantarı için tentürün uygulanacağı yerlerdeki ölü derileri temizleyiniz. Kıvrılmış bir bez parçasını ayak parmaklarınızın arasındaki ölü deri kullanılabilir. Ayak parmaklarındaki ölü derinin temizlenmesinden sonra tentür bir pamuğa emdirilerek Ayak mantarının olduğu yerlere pamuk yerleştirilir. Bu işlem bütün enfeksiyon bölgeleri için uygulanır.

Önemli not; Bu uygulanan pamuklar 2-3 saatten fazla ayakta durdurulmamalıdır. Ayrıca ayak pamuklar alınır alınmaz yıkanmamalıdır. Yaklaşık 3-4 saat sonra ayakların yıkanması daha iyi sonuçlar için gereklidir.

Not2; Bu işlem 3-4 gün aralıklarla 15 gün boyunca sürdürülür. Ardından 2-3 ay kadar beklenir şikayet tekrarlarsa aynı işlemler yenilenerek tedaviye devam edilir.

Ayak Mantarı Hastalığından Korunma Yolları;

Mantar hastalığından korunmada kişisel temizlik oldukça önemlidir, şayet tabii bu yeterli olmayacaktır. Başkalarıyla kullanmak zorunda olduğunuz ortak alanlar, ortak kullanıma sahip eşyalar mantar hastalığının bulaşması için önemli neden teşkil etmektedir. Dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Havuz ve plaj gibi alanların kullanımından sonra mutlaka ayaklar iyice yıkanmalı ve kurulanmalıdır.
  • Ailede mantar hastalığı geçiren kişiler varsa kişisel eşyalar mutlaka ayrılmalıdır.
  • Her zaman bulaşmaya neden olabilecek eşyalar kişisel kullanımda olmalıdır.
  • Derinin ph dengesini bozacak aşırı terleme durumlarını ortadan kaldırılmalıdır.
  • Vücudun aşırı terleme gösteren bölgeleri her zaman temiz tutulmalı ve gerekli durumlarda pudra kullanılmalıdır.
  • Ayakkabılar temiz tutulmalı ve kullanılmadığı zamanlarda pudralanarak saklanmalıdır.

Mantar beslenebildiği sürece yayılma göstermektedir. Fakat diyabet gibi kronik bir hastalık olması durumunda mantar enfeksiyonu başka enfeksiyonlara da yol açabilir. Bu durumda diyabetik ayak bakımı çok önemlidir.

Ayak Mantarı Tedavisi Ve Ayak Mantarı İlacı;

Mantarın tanısı konduktan sonra hemen tedaviye başlanmalıdır. Basit olgularda antifungal içeren kremler etkilidir ve yanma kaşıntı gibi bulguları hızla iyileştirir. Şiddetli olgularda ayak mantarı ilacı olarak eğer enfeksiyon krem tedavilerine dirençli ise antifungal tabletler de kullanılabilir. Ayaktaki tırnak mantar enfeksiyonunun tedavisi zordur ve antifungal tabletlerin aylarca kullanılması gerekmektedir. Tedavinin düzgün uygulanması gerekir. Deride herhangi bir bulgu olmadığı halde mantar derinizde halen yaşıyor olabilir, bu durumda tedavinin erken kesilmesi tekrara neden olacaktır.

Ayak Mantarına İyi Gelen İlaçlar; Travocort veya Travazol Krem

Mantar tedavisinde en çok kullanılan kremlerdir. Travocort ve travazol krem müadil yani aynı etken maddeden oluşan ancak farklı firmalardan üretilir.

Terbisil Tablet; Krem ve Sprey

Özellikle ilerlemiş mantar tedavilerinde oral tedavi olarak terbisil tablet kullanılmaktadır. Şayet mantar ilerlememişse sprey veya kremlerle tedavi edilir.

Dermo ve Trosyd Krem

Mantar ve Pişik tedavisinde kullanılmaktadır. Ayak mantarı tedavisinde özellikle Exoderil krem ile karıştırılarak Mantarlı bölgeye sürüldüğünde etkili bir sonuç alınmaktadır. 

Yayınlanma Tarihi : 12.06.2014 13:10:23

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

5 Yorum Yapılmış "Ayak Mantarına Ne İyi Gelir"

Haşmet mahmutoğlu

Cevap Sayısı: 0
Dehhada gecmezze tuz ruhu dökecem ayaklarima

2018-04-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

Bülent

Cevap Sayısı: 0
Ayak parmaklarim nerdeyse kopacak artık kokmaya başladı yardim edin bir çare

2017-08-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

sude

Cevap Sayısı: 0
bu çok iyi bir uygulama cunku babamın ayagında var ve babam rahatsızlık duyor aıle uyesı olarak bizde rahatsız oluyoruz ve bu ayagına ıyı geldı

2017-08-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

aydan

Cevap Sayısı: 0
Nedecez yahu surekli atakkabi atiyom la.nedeyim nere gideyim sastim biri kesin çözümünü bilmiyomu kardas

2017-06-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ayhan

Cevap Sayısı: 0
Geç miyor kizariyo kaç doktora gittim kültür almadan Krem yazıyor hatta 1 tanesi piskoloji hap verdi iyi uyduruyor 25 yıl dır uğraşıyorum bir türlü barışamadık lanet olsun.

2017-05-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Ayak Mantarı Lazer Tedavisi

Ayak mantarı lazer tedavisi, Ayak bölgesinde oluşan ayak mantarı uygulanan lazer ışığı sayesinde tedavi edilmektedir. Ayak mantarı lazer tedavisi, tırnak yatağına, tırnak, etrafındaki yumuşak dokuya ve ayağa zarar vermeden uygulan...

Ayakta Çıkan Mantar

Ayakta çıkan mantar, günümüzde herkesin başına gelen sorunlardan biri olup oldukça can sıkıcıdır ve insanların yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayaklarda kaşıntı ve koku şeklinde ortaya çıkar. Hemen hemen herkesin başına gel...

Ayak Mantarı Spreyi

Ayak Mantarı Spreyi, Ayak mantarı özellikle ayak parmakları arası ya da altında oluşan küçük beyaz kabarcıkların görülmesidir. Bu hastalık ayak tırnakları ya da ayağın başka bir bölümünde de görüldüğü gibi dil gibi organlar dah...

Ayak Mantarı Neden Olur

Ayak Mantarı Neden Olur, Ayak mantarı kadın ve erkek de görülen, kendini kaşıntı, su toplası ve kızarıklık ile belli eder. Mantar genelde ayakkabıdan ve çoraptan olur. Bunlardan başka oluşma nedenleri de vardır. En başta gelen seb...

Ayak Tırnağı Mantarı

Ayak tırnağı mantarı, sarımsı, yeşil veya kahverengi renktedir. Tedavi edilmesi, hoş görünmemesinin yanı sıra, sağlık açısından da çok önemlidir. Tıbbi adı onkomikoz olup genelde tırnak mantarı olarak isimlendirilir. Özellikle erk...

Ayak Mantarı Kürü

Ayak Mantarı Kürü, nemli ve sıcak ortam içinde yetişen mantar için, ayaklar ideal bir ortamdır. Ayağa uzun süre kapalı ve dar ayakkabı giyilmesi, ayakların ıslandıktan sonra kurulanmaması ya da aşırı terleme sonrası ortaya çıkmakt...

Ayak Mantarı Koku Yaparmı

Ayak Mantarı Koku Yaparmı: Ayak mantarı çok yaygın görülen bir cilt problemidir. Birçok insanın yaşamı boyunca mutlaka en az bir defa ayak mantarı rahatsızlığı yaşamıştır. Ayak mantarı genellikle daha çok ergenlik çağındaki ve...

Ayak Mantarı İbrahim Saraçoğlu

Ayak mantarı İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen karışım sayesinde mantar oluşumuna sebep olan virüslere karşı cildinize doğal bir koruma elde edebilirsiniz. Doğal malzemeler ile hazırlanan İbrahim Saraçoğlu ayak mantarı ted...

El Ve Ayak Mantarı

El ve ayak mantarı, herhangi bir sebepten dolayı el ve ayak tırnaklarının altında enfeksiyon oluşarak tırnak yapısının bozulması rahatsızlığına verilen addır. Bu tür enfeksiyon rahatsızlığı öncelikle ayak yada el tırnağının kenarl...

Saraçoğlu Ayak Mantarı

Saraçoğlu ayak mantarı; İbrahim Saraçoğlu'nun ayak mantarı tedavisi için bulmuş olduğu karışım sayesinde mantar oluşumuna sebep olan virüslere karşı cildinize doğal yollarla koruma sağlamaktadır. Doğal malzemelerden hazırlanan Sar...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Ayak Mantarı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018