Ayak Mantarı Başlangıcı
20 Temmuz 2024

Ayak Mantarı Başlangıcı

Ayak Mantarının Başlangıcı

Ayak ve tırnak mantarı, oldukça yaygın görülen bir cilt problemidir. Birçok insan, yaşamı boyunca en az birkaç kez ayak mantarı veya ayak mantarı başlangıcı geliştirebilir. Ayak mantarı ve ayak mantarının başlangıcı, genellikle yetişkinlerde ve ergenlik dönemindeki erkeklerde sıklıkla görülen bir cilt hastalığıdır. Ancak, kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda daha nadir olarak görülmektedir. Ayak mantarı başlangıcının kolaylıkla tedavi edilebilmesine rağmen, başarılı bir tedaviden sonra bile tekrar edebilir.

Ayak Mantarının Başlangıcının Nedenleri

Bu hastalığın nedeni, mantar adı verilen ufak bitki benzeri organizmalardır. Mantarlar, en iyi karanlık, ılık ve nemli ortamlarda üremektedir. Ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan havlu, ayakkabı, terlik gibi eşyalar, mantarların çoğalması ve yayılması için oldukça uygundur. Ayrıca, ayakkabı vurması, pişikler, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplara bağlı tahrişler, ayak mantarı başlangıcı ve hastalığın gelişimi için uygun zeminler hazırlar. Ayak mantarı başlangıcı ve hastalığı tedavi edilmediğinde, tırnaklara bulaşabilir. Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile başlar. Örneğin, ayak ve el tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabıların tırnakları sıkması, ıslaklık, terleyen ayakkabılar ve yetersiz havalandırma, ayak ve tırnak mantarının gelişimi için uygun koşullar hazırlar.

Ayak Mantarının Başlangıcının ve Hastalığının Belirtileri

Ayak mantarlarının görüntüsü herkeste aynı olmayabilir. Bazı kişilerde yalnızca ayak parmakları arasında, özellikle de son iki ayak parmağı arasında kepeklenme, soyulma, çatlamalar şeklinde görülürken, bazı kişilerde ise yanlarında kepeklenme ve ayak tabanında kızarıklık, su toplayan yaralar görülebilir. Ayak mantarı, aynı zamanda ayak kaşıntısı ve yanma hissine neden olabilir. Ancak, ayak mantarında her zaman kaşıntı olmayabilir.

Ayak mantarı başlangıcı ve hastalığı, tırnağa sıçradığında tedavisi oldukça güçleşir. Tırnak mantarı, tırnak yapısında kalınlaşma, ufalanma, renk değişikliği ve hatta tırnak kayıplarına yol açabilir. Yaşlanmaya bağlı olarak ayak tırnaklarında meydana gelen kalınlaşma, normal kabul edilmemektedir. Bu tür değişiklikler, tırnak mantarına bağlı olabilir. Tedavi edilmeyen ayak mantarları, ayakta su toplayan yaraların çıkmasına, ciltte çatlamalara ve ikincil bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir. Mantar hastalığı tanısı konulduktan sonra tedavi hemen başlamalıdır.

Ayak Mantarının Başlangıcından Nasıl Korunabiliriz?

Ayak mantarlarından korunmak için birkaç basit kurala dikkat edilmelidir:

 • Ayaklar temiz, kuru ve serin tutulmalıdır.
 • Pamuklu, yün veya emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir.
 • Ayakkabılar ayaktan bir numara büyük olmalı, tırnaklara baskı yapmamalıdır.
 • Dar burunlu, yüksek topuklu, eski ve yıpranmış ayakkabılar giyilmemelidir.
 • Çorapsız ayakkabı giyilmemelidir.
 • Başkasının ayakkabısı kullanılmamalıdır.
 • Yüksek miktarda mantar sporları içerebilecek yüzeylerde yalın ayak dolaşılmamalıdır.
 • Halı döşeme zeminler, banyo yerleri, duşlar, jimnastik salonları ve soyunma odaları, yüzme salonları ve hamamlar gibi zeminlerde yalın ayak dolaşılmamalıdır.
 • Tırnaklar düz ve kısa kesilmelidir. Kenarları yuvarlak kesilmeyiniz.
 • Yaz mevsiminde sıkı ve dar ayakkabı giymekten kaçınınız.

Ayak Mantarının Çeşitleri

Ayak mantarının farklı çeşitleri ve belirtileri olabilir:

 • Ayak tabanında kızarma ve kepeklenme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
 • İki ayakta aşırı kaşıntı, kızarma ve su toplaması sonucu yaralar oluşabilir.
 • Küçük ayak parmağının arasında yarılma, soyulma ve beyaz nemli bir görüntü meydana gelebilir.
 • Ayak tırnağı kalınlaşır ve renk değiştirebilir. Bunun yanı sıra tırnak soyulması veya tırnak kaybı da meydana gelebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Mantarı Lazer Tedavisi

Ayak Mantarı Lazer Tedavisi

Ayak Mantarı Doğal Tedavi

Ayak Mantarı Doğal Tedavi

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Tedavisi