Ayak Mantarı Spreyi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Ayak Mantarı Spreyi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayak mantarı, özellikle ayak parmakları arasında veya altında oluşan küçük beyaz kabarcıklarla kendini gösterir. Bu hastalık ayak tırnakları ya da ayağın başka bir bölümünde de görülebilir. Ayrıca dil gibi organlar dahil vücudun herhangi bir bölgesinde de ortaya çıkabilir. Bu makalemizde, ayak mantarının en yaygın türü olan ayakta oluşan mantar ve bu mantarı tedavi etmek için kullanılan ayak mantarı spreyinden bahsedeceğiz.

Ayak mantarının çıktığı bölgede beyaz kabarcıklar oluştuğunu söylemiştik. Özellikle bu beyaz kabarcıkların olduğu yerlerde hafif bir kepeklenme ve yoğun kaşıntı oluşur. Aynı bölgelerde çatlaklar ve yanma hissi de görülebilir. Ayrıca ayak mantarı, kişide yoğun bir ayak kokusu oluşmasına neden olarak, günlük hayatını rahat bir şekilde yaşamasını engeller. İşte bu tür rahatsızlıkları yaşamamak için pek çok farklı marka ayak mantarı spreyi üretilmiştir.

Ayak Mantarı Spreyi Nasıl Kullanılır?

Ayak mantarı bulaşıcı özellikler sergiler. Bu nedenle, kişi ayaklarında, özellikle ayak parmakları arasında küçük beyaz kabarcıklar görürse bunu önemsemeli ve önlem olarak eczanelerde bulabileceği ayak mantarı spreylerini kullanmalıdır. Eğer mantara zamanında müdahale edilmezse, mantar ayağın tırnak dahil her bölgesine yayılabilir ve kişiyi oldukça rahatsız edebilir. İyileşme için çok uzun süreli tedavilere başvurmak gerekebilir. Bu nedenle, kişinin ayak mantarını fark eder etmez aldığı bir ayak mantarı spreyi daha sonra belki yıllarca bu hastalıkla uğraşmasını engelleyebilir.

Bundan 10-15 yıl önce ayak mantarı için üretilen spreyler sadece mantarın yayılmasını önlüyordu. Ancak artık bu spreyler mantarı önlemenin yanı sıra ayakta çıkan mantarları da öldürebilmektedir. Ancak, mantarın ayakta fazla yayılmış olması durumunda bu spreyler tam çözüm olamaz. Eğer mantar fazla alana yayılmışsa, kişi durumu fazla bekletmeden uzman bir doktora başvurmalıdır. Ayak mantarının fazla ilerlediği durumlarda hastaya ayak mantarı spreyi ya da merheminin yanı sıra bazı haplar da verilir. Bu haplar mantarı yok etmede çok etkili olabilir ancak halsizlik, uyuklama gibi bazı yan etkileri olabilir.

Ayak Mantarı Spreyinin Kullanım Süresi

Ayak mantarı için kullanılan spreyleri genellikle 1-3 hafta kullanmak bu rahatsızlığın geçmesini sağlayacaktır. Eğer belirtilen süre sonunda bu hastalık geçmiyorsa veya bu birkaç hafta içinde hastalık azalma göstermiyor hatta daha fazla yayılıyorsa, hasta mutlaka bir cilt doktoruna başvurmalıdır. Bu durumdaki hastalarda ayak mantarı spreyi tek başına yeterli olmayabilir. Ayak mantarının tedavisi bazı durumlarda birkaç yıl dahi sürebilir. Bu gibi durumlarda doktor hastaya ayak mantarı spreyi dışında çeşitli merhem ya da ilaç tedavileri uygular. Hatta bazı bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Önleyici Tedbirler

Ayak mantarını önlemek için bazı basit adımlar atılabilir:

  • Ayaklarınızı düzenli olarak yıkayın ve iyice kurulayın.
  • Halka açık alanlarda çıplak ayakla yürümekten kaçının.
  • Nemli ortamlarda pamuklu çoraplar kullanın ve çoraplarınızı sık sık değiştirin.
  • Ayakkabılarınızı düzenli olarak havalandırın ve gerektiğinde dezenfekte edin.
  • Başkasının ayakkabılarını, çoraplarını veya havlularını kullanmaktan kaçının.

Bu basit önlemler, ayak mantarının yayılmasını ve tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Mantarı Doğal Tedavi

Ayak Mantarı Doğal Tedavi

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Mantarı Nasıl Görünür

Ayak Mantarı Nasıl Görünür

Ayak mantarı sıkça sorulan sorular

Ayak mantarı sıkça sorulan sorular

Ayak Mantarı Sirke Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Mantarı Sirke Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Baş Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak Mantarı Nedir?