Ayak Tırnağı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Tırnağı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak tırnağı mantarı, sarımsı, yeşil veya kahverengi renktedir. Tedavi edilmesi, hoş görünmemesinin yanı sıra, sağlık açısından da çok önemlidir. Tıbbi adı onkomikoz olup genelde tırnak mantarı olarak isimlendirilir. Özellikle erkeklerde ve büyük tırnaklarda daha sık görülmektedir. Bu durumdan kadınlar daha az etkilenmektedir.

Bir tırnak, mantarla enfekte olur olmaz diğer tırnaklara da kolayca yayılır ama hastalık hep aynı şekilde ilerler. Bu demektir ki ayak tırnağı mantarı bir ayaktan diğerine veya bir elden diğerine bulaşır ve sıçrama yapabilir. Fakat ayak tırnağı mantarının ellere bulaşma olasılığı çok nadirdir.

Mantar genellikle çevreyle ilgili faktörlere bağlı olarak meydana gelir; örnek olarak nemlilik, yüksek sıcaklıklar, uzun saatler boyunca kapalı ayakkabı giymek, havuzda çok vakit geçirmek gibi etkenler olabilir. Aynı zamanda cam silme, ev temizleme gibi işler yaparak sürekli suyla temas halinde olan kişileri ve 60 yaş üstü diyabeti olan, kan dolaşımı bozukluğu olan veya bağışıklık sistemi zayıf kişileri de etkileyebilir.

Ayak tırnağı mantarı; tırnağa yerleştiğinde tırnak kırılmaya, kalınlaşmaya ve sarı görünmeye başlar. Bazen gri, yeşil, kahverengi renk olabilir veya siyah gri tonlarına da bürünebilir. Enfeksiyonun nasıl yayıldığına bağlı olarak tırnağı giderek kaplar, soyulmasına hatta tırnağın komple düşmesine neden olabilir. Altındaki deri ise koyu kırmızı şeklinde, şiş ve kaşıntılıdır.

Ayak tırnağı mantarı önlemek için yapılması gerekenler

Çok dar ve sentetik, plastik malzemeden yapılmış ayakkabılar giymekten kaçının. Komple deriden yapılmış ayakkabı giymeyi tercih edin. Mantar nemli, karanlık ve havalanmayan ortamları sevmektedir. Çünkü çoğalması böyle ortamlarda gerçekleşir. Ayağınızın hava almasını sağlayacak ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Spor salonunda, duş alanlarında, havuz gibi ortak kullanım alanlarında çıplak ayakla dolaşmaktan kaçının. Dolaştığınız takdirde ayaklarınızı iyice yıkayıp kuruladıktan sonra ayakkabılarınızı giyiniz. Aynı zamanda havuzlarda veya duş alanlarında başka kişilerin terliklerini kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir.

Güzellik merkezlerinde, kuaför salonlarında veya aile içinde başkasının tırnak makasını kesinlikle kullanmamanız gerekir. Her zaman kendi tırnak makasınız olmalı ve onu kullanmanız doğru olacaktır. Eğer Ayak tırnak mantarınız bir parmağınızda var ise diğer tırnağınızı aynı tırnak makası ile kesmeyiniz. Mantar olmayan tırnağınıza da mantar bulaştırabilirsiniz. Tırnaklarınızı düzenli olarak ve batık oluşmaması için düz bir şekilde kesmelisiniz.

Ayaklarınızdaki teri hemen emecek %100 pamuklu çorap giymeniz önerilmektedir. Ayaklarınız ıslandığı zaman hemen çoraplarınızı çıkartın ve kurulayarak pudra sürün.

Ayak tırnağı mantarı için aşağıdaki doğal yöntemlerden bir tanesini evde uygulayabilirsiniz.

Su dolu leğen içerisine bir fincan elma sirkesi koyun. Ayaklarınızı 20 dakika boyunca sirkeli suda bekletin ve sonra iyice kurulayın. Nemli bırakmamaya özen gösterin. Kurutma makinesiyle de orta sıcaklıkta kurutabilirsiniz, böylece tırnağınızın altında kalabilecek tüm nemi alacak ve kurutacaktır.

Bir fincan suda beş diş sarımsağı kaynatın. Karışımı derin bir kaba boşaltın ve ılık hale gelince ayak tırnaklarınız suyun içinde kalacak şekilde ayaklarınızı kaba yerleştirin. En az 15 dakika boyunca bu şekilde bekletin ve daha sonra ayağınızı iyice kurulayın. Bu işlemi 4 hafta boyunca tekrarlayın.

Ayak Tırnağı Mantarı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Mantarı Neden Olur?

Ayak Mantarı Neden Olur?

Ayak Mantarı Korunma Yolları

Ayak Mantarı Korunma Yolları

Ayak Mantarı Nasıl Gelişir?

Ayak Mantarı Nasıl Gelişir?

Ayak Mantarı Kimlerde Görülür?

Ayak Mantarı Kimlerde Görülür?

Ayak Mantarı Doğal Tedavi

Ayak Mantarı Doğal Tedavi

El ve Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El ve Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Mantarı Çeşitleri Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Mantarı Çeşitleri Belirtileri ve Tedavisi