Bebeklerde Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Bebeklerde Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde ayak tırnak mantarı, bebeğin yapısına göre değişiklik gösterebilir. Tırnakta oluşan mantar, bebek için ciddi bir sağlık sorunudur. Tırnak mantarı kişiden kişiye bulaşıcı bir hastalık olduğu için bebeğin ayak ve el tırnaklarının temizliğine özen gösterilmelidir. Bebeklerin tırnak mantarı, genellikle parmağını emmesi sonucu oluşan tükürüğün meydana getirdiği bakterilerle ortaya çıkar. Bebeklerin tırnak etinin olduğu yerin geriye doğru çekilmesi ile mantarlar bu bölgeye yerleşir ve bebek parmaklarını emmeye devam ederse diğer parmaklarına da bulaşabilir. Bu hastalık ya doğumda ya da sonradan ortaya çıkabilir.

Bebeklerde Tırnak Hastalıklarının Nedenleri

Kongenital ya da kalıtsal tırnak hastalıklarının bulguları genellikle çocukluk çağında ortaya çıkar ve bunların tespiti herhangi bir sendrom ya da sistematik hastalığın tanısı için ipucu oluşturabilir. Doğumda ortaya çıkan ya da gelişimsel olan anomaliler embriyonik tırnak ünitesinin etkilenmesi sonucu olur. Bunlar kalıtsal olup farklı kalıtım paternleri sayesinde nesilden nesle aktarılabilir. Doğumsal olup bazı fiziksel veya teratojenik etkiler sonucu sporadik olarak ortaya çıkabilirler ya da multifaktöryel olup bazı herediter ve çevresel faktörlerin etkisiyle oluşabilirler. Gelişimsel anomaliler oldukça farklı formlarda, genellikle başka organları da etkileyen genel sendromların bir parçası olarak ortaya çıkarlar, fakat oldukça nadir görülürler.

Ayak Tırnak Mantarının Belirtileri ve Yayılımı

Bebeklerde ayak tırnak mantarı, ayak derisinde sık karşılaşılan enfeksiyonların genel sebebidir. Bu hastalıkta mantarlar, derinin dış tabakası olan keratine yerleşir ve burada yaşarlar. Ancak tırnak gibi sert keratinin içine de girebilirler ve bu durumda tırnağın mantar enfeksiyonu gerçekleşir. Tırnak mantarı genellikle tırnak altında başlar ve tırnağın köküne doğru lateral kısmı boyunca doğrusal olarak yayılır, kalınlaşır ve tırnağı gevşetir, diskolorasyona sebep olur. Hasta olan tırnaklar sarımsı beyaz bir renk alır, kalınlaşır ve ufalanır. Daha az olarak tırnak üzerinde beyaz lekeler ve çizgiler de görülebilir. Mantarlar en çok birinci ve beşinci ayak tırnağına yerleşmeyi severler. El tırnaklarında ise birden fazla tırnak hastalandıysa genellikle aynı elin tırnaklarıdır. Tırnak çevresindeki deride kızarıklık, şişlik ve ağrı da olabilir.

Bebeklerde Tırnak Mantarı Tedavisi

Bebeklerde tırnak mantarı tedavisi, genellikle topikal antifungal kremlerle yapılır. Ancak tedavi süresi uzun olabilir ve düzenli olarak uygulanması gerekir. Bebeklerin tırnakları sürekli temiz ve kuru tutulmalıdır. Ayrıca bebeklerin tırnaklarının kısa kesilmesi ve tırnak etlerinin geriye doğru itilmeksizin kesilmesi önemlidir.

Önleyici Tedbirler

  • Bebeklerin tırnaklarını düzenli olarak temizleyin.
  • Ayak ve el tırnaklarını kısa tutun.
  • Bebeğinizin ayaklarını ve ellerini kuru tutun.
  • Ortak kullanılan eşyaları sterilize edin.
  • Bebeğinize uygun ayakkabı ve çoraplar seçin.
Sonuç olarak, bebeklerde tırnak mantarı ciddi bir sağlık sorunudur ve erken teşhis ile tedavi edilmesi önemlidir. Ebeveynlerin bebeklerinin tırnak sağlığına özen göstermeleri ve gerekli önlemleri almaları, bu tür enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Murat

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Kızım doguştan ayak baş parmağı kalın mantarlı doğdu neyapmalıyım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Ecehan

Geçmiş olsun. Genetik geçişle ortaya çıkan ayak mantarının uzman tarafından izlenmesi gerekir. Eğer herhangi bir belirti veya problem çıkartmazsa korkulacak bişey yoktur. Bir cildiye uzmanı ile irtibat halinde olmanızda fayda vardır.

2. Cevap
cevap

Taybe

Kızınızda bulunan ve doğuştan meydana gelen ayak mantarını ilk önce alanında uzman bir dermatoloji doktoruna yani cildiyeye gösteriniz. Bununla birlikte doktorunuza danışarak alternatif tıbba da başvurabilirsiniz. Örneğin bir kap içerisine bir fincan elma sirkesi ve suyu karıştırıp ayağı o suyun içerisine sokmak ayak mantarı için etkili bir yöntemdir. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak Mantarı Nasıl Görünür

Ayak Mantarı Nasıl Görünür

Ayak Mantarı Nasıl Gelişir?

Ayak Mantarı Nasıl Gelişir?

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Altı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Mantarı Korunma Yolları

Ayak Mantarı Korunma Yolları

Güncel

El ve Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El ve Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi