Ayak Mantarı Tedavisi
09 Temmuz 2024

Ayak Mantarı Tedavisi


Ayak mantarı tedavisi, tanısı konulduktan hemen sonra geciktirilmeden başlatılmalıdır. Hafif durumlarda, sürme anti-fungal kremler etkilidir ve yanma hissi ile kaşıntı şikayetlerini de rahatlatır. Daha şiddetli veya mantar hastalığının sürme tedaviyle geçmediği durumlarda anti-fungal ilaçların ağızdan alınması gereklidir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bitkisel içerikli kremler ve kapsüller de ayak mantarının tedavisinde kullanılabilir. Bu tür tedavi yöntemleri, hafif ve orta şiddetli vakalarda etkili olabilir. Ancak, bitkisel tedavilerin etkinliği tıbbi tedaviler kadar kanıtlanmış değildir ve bu nedenle doktor tavsiyesi ile kullanılması önemlidir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarının tedavisi daha zordur ve aylar boyunca ağızdan ilaç kullanımını gerektirir. Ağızdan alınan ilaçların ve kremlerin düzenli ve doktorun reçete ettiği süre boyunca kullanılması mantar hastalığının tekrarlamaması için de önemlidir. Çünkü cildin görüntüsü düzelse de mantar hastalığı aktif olarak kalabilir ve tedavi kesildikten bir süre sonra tekrar ortaya çıkabilir.

Ayak Mantarı Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Tedavi süresince ve sonrasında ayakların kuru tutulması çok önemlidir.
  • Havlu, çorap gibi kişisel eşyaların başkalarıyla paylaşılmaması gerekmektedir.
  • Ayakların düzenli olarak yıkanması ve parmak aralarının iyice kurulanması mantarın yayılmasını engeller.
  • Açık ayakkabılar tercih edilerek ayakların hava alması sağlanmalıdır.

Ekstra Bilgiler

Ayak mantarı tedavisinde erken teşhis ve düzenli tedavi, hastalığın kontrol altına alınmasında büyük rol oynar. Tedavi sürecinde doktor önerilerine tam anlamıyla uyulması ve gerekli ilaçların düzenli olarak kullanılması, tedavi başarısını artırır. Ayrıca, tedavinin tamamlanmasının ardından da önleyici tedbirlerin alınması önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Enes

03 Mayıs 2024 Cuma

Ayağım daki son iki parmak çok kaşınıyor be kasıdıkdın sonra kanıyo ne yapmam lazım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Enes Bey,

Ayağınızdaki kaşıntı ve kanama durumu için öncelikle bir dermatoloğa başvurmanızı öneririm. Kaşıntıya neden olabilecek birçok sebep vardır; mantar enfeksiyonları, alerjik reaksiyonlar veya cilt kuruluğu gibi. Doktorunuz gerekli muayeneyi yaparak en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. Bu arada, kaşıntıyı hafifletmek için soğuk kompres uygulayabilir ve cildinizi nemlendirebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Nurevşan

Bu gibi durumlarda muhtemelen mantar olma ihtimali yüksek. Öncelikle bir doktora danışarak krem veya fazla ilerlemiş ise ağızdan ilaç tedavisine başlanmalıdır. Anti fungal kremler yanma ve kaşınma hissine karşı size yardımcı olacaktır. Ayrıca bitkisel içerikli krem ve kapsüllerde yine bu probleme iyi gelecektir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır?

Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır?

Güncel

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Güncel

Ayak Mantarı Nasıl Teşhis Edilir

Ayak Mantarı Nasıl Teşhis Edilir