Ayak Mantarı Lazer Tedavisi
20 Temmuz 2024

Ayak Mantarı Lazer Tedavisi

Ayak Mantarının Lazerle Tedavisi

Ayak mantarı, ayak bölgesinde oluşan ve yaygın olarak görülen bir mantar enfeksiyonudur. Lazerle yapılan tedavi, bu enfeksiyonu etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için kullanılan modern bir yöntemdir. Ayak mantarının lazerle tedavisi, tırnak yatağına, tırnağa, etrafındaki yumuşak dokuya ve ayağa zarar vermeden uygulanır. Bu tedavi yöntemi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli husus, tüm ayağın ve beş tırnağın da tedavi edilmesidir. Bunun nedeni, diğer tırnaklarda ve ayakta gizli mantar enfeksiyonlarının bulunabilmesidir. Bu gizli mantarlar, tedavi edilmezse sonrasında tekrarlayabilir.

Ayak mantarının lazerle tedavisi sırasında tırnağın görünüşünde ve uygulanan bölgede herhangi bir değişiklik meydana gelmez. Tırnak yatağına yapılan işlemin etkisi, tırnak uzadıkça ortaya çıkar. Tedavi edilen bölgede yeni çıkan tırnak, sağlıklı olacaktır. Birçok hasta, tedavi sırasında herhangi bir ağrı hissetmediklerini belirtmiştir. Ancak, nadiren bazı hastalar tırnak üzerinde hafif bir ısınma ve sızlama hissi duyabilir.

Ayak mantarının lazerle tedavisinden sonra hasta hemen günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Ayak Mantarının Lazerle Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ayak mantarının lazerle tedavisi işlemi, her iki ayak için yaklaşık 15 dakika sürer. Bazı hastalarda tek bir seans yeterli olabilirken, en fazla 6 seansta tedavi tamamlanır. Ayak mantarının lazerle tedavisi iki farklı şekilde uygulanabilir. İlki, düşük enerji ve yüksek tekrarlarla; ikincisi ise yüksek enerji ve düşük tekrarlarla yapılır. Hangi yöntemin daha etkili olacağı, tırnak ve ayakta bulunan mantarın özelliklerine ve tedaviye olan direncine göre belirlenir.

Uygulama sonrasında tedavi sürecinde değişiklikler olabilir. Ayak mantarının lazerle tedavisi, bu konuda eğitim almış uzmanlar tarafından hijyenik koşullarda yapılmalıdır. Tedavi sonrasında kişinin özen göstermesi gereken bazı konular bulunmaktadır:

  • Ayakkabıların değiştirilmesi ve ayakkabının dezenfekte edilmeden üç günden fazla giyilmemesi gerekir.
  • Ayakların nemden uzak tutulması gerekir.
  • Çorap ve ayakkabı seçimini, hava alacak şekilde pamuklu ve rahat olarak tercih etmek gerekir.
  • Umumi ortamlardan uzak durarak, şahsına ait olmayan terlik, ayakkabı ve çorap gibi eşyaları giymemeye özen göstermek gerekir.
Bu kurallara uyulduğu takdirde uygulamanın başarı oranı çok yüksektir ve hastalığın tekrarlama olasılığı düşüktür.

Ayak Mantarının Lazerle Tedavisi Sonrası

Tedavi sonrasında hemen pedikür yaptırabilir ya da oje sürebilirsiniz. Ancak, lazer işlemi sonrası değil, lazer işlemi öncesi daha önemlidir. Ayak mantarının lazerle tedavisi uygulanmadan bir gün önce, ayağınızdaki ojeleri temizleyip, ayak temizliğini yapmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinin hemen sonrasında gözle görülür bir düzelme beklenmemelidir çünkü tırnak büyüdükçe sağlıklı tırnağın çıktığını görmek mümkün olacaktır. Ayak mantarlı tırnaklar yavaş büyür ve ayak tırnaklarının tamamen sağlıklı hale gelmesi, kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte, 6 ile 12 ay arasında sürebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Mantarı Neden Olur?

Ayak Mantarı Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Mantarı Koku Yapar mı?

Ayak Mantarı Koku Yapar mı?

Ayak Mantarı Nasıl Teşhis Edilir

Ayak Mantarı Nasıl Teşhis Edilir

Ayak Tırnağı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El ve Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El ve Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Mantarı Başlangıcı

Ayak Mantarı Başlangıcı

Güncel

Ayak Mantarı Lazer Tedavisi

Ayak Mantarı Lazer Tedavisi