Ayakta Çıkan Mantar Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Ayakta Çıkan Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Çıkan Mantar

Ayakta çıkan mantar, günümüzde birçok kişinin karşılaştığı ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen yaygın bir sağlık sorunudur. Bu durum, ayaklarda kaşıntı ve kötü koku şeklinde kendini gösterir. Ayakta çıkan mantarın oluşmasının birçok nedeni vardır ve genelde şiddetli kaşıntı ile ortaya çıkar. İlerleyen aşamalarda, mantarın bulunduğu bölgede çatlaklar ve yanma hissi oluşabilir. Bu rahatsızlık bulaşıcı bir deri enfeksiyonudur ve tedavi edilmezse hızla yayılabilir, hatta diğer ayağa da sıçrayabilir. Bu nedenle erken teşhis büyük önem taşır. Ayak mantarının tedavisi aslında oldukça basittir. Hekimlerin verdiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılır ve hijyene özen gösterilirse, rahatsızlık kısa sürede iyileşecektir.

Bulaşıcı bir hastalık olan ayak mantarı genelde hayvanlardan, insanlardan ve topraktan geçebilir. En yaygın bulaşma şekli insan kaynaklıdır, ancak günümüzde ortak kullanım alanlarının fazla olması nedeniyle bulaşma riski daha da artmaktadır. Ayak mantarı ve tırnak mantarı genelde herkesin başına gelebilen rahatsızlık türleridir. Spor yapanlarda, yaşlılarda, dolaşım bozukluğu olan kişilerde, kanser hastalarında ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Ayakta Çıkan Mantar Çeşitleri

 • Ayağın altında kepeklenme ve kızarıklık şeklinde oluşan mantar çeşitleri
 • Ayağın belirli bölgelerinde kaşıntı ve su toplama şeklinde kendini gösteren mantar çeşitleri
 • Küçük ayak parmağı başta olmak üzere parmak aralarında soyulma, yarıklar oluşması ve beyaz, nemli bir görüntü meydana getiren mantar çeşitleri
 • Ayak tırnağının sararması, kalınlaşması ve tedavi edilmezse zamanla tırnağın kaybolmasına neden olabilecek mantar çeşitleri

Ayakta Çıkan Mantar Neden Olur?

 • Ayakların uzun süre terli ve kapalı kalması
 • Ayak hijyenine özen gösterilmemesi
 • Hamam, sauna, havuz gibi ortak kullanım alanlarında başkalarının terlik ve havlularının kullanılması
 • Naylon karışımlı çoraplar giyilmesi
 • Kuaförlerde temiz olmayan manikür ve pedikür aletlerinin kullanılması
 • Sürekli abdest alan kişilerin ayaklarını yıkadıktan sonra iyice kurulamayıp nemli bırakması
 • Sıkı ve dar ayakkabıların giyilmesi, ayakların uzun süre havasız kalması

Ayak mantarlarında genelde antifungal ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun haricinde, mantarlı bölge üzerine sürülen kremler ve losyonlar da oldukça etkili ürünlerdir.

Ayakta Çıkan Mantar Tedavisinde Bitkisel Çözümler

 • 10 poşet avokado çayının suyunda 10 dakika ayakları bekletmek mantarların zamanla kaybolmasına yardımcı olabilir, ancak bu işlemin her gün tekrarlanması gerekmektedir.
 • 1 litre sıcak suya 1 tatlı kaşığı tarçın eklenip ayaklar bu suda bekletildiğinde ve düzenli olarak uygulandığında rahatsızlığın zamanla kaybolduğu gözlemlenmiştir.
 • Elma sirkesi ile düzenli olarak ayak banyosu yapmak da ayak mantarlarının zaman içinde ortadan kalkmasını sağlar.

Ayakta Çıkan Mantar Korunma Yolları

 • Kişisel temizlik ve ayak hijyeni bu tip rahatsızlıklarda çok önemlidir. Başkalarına ait havlu, terlik gibi eşyaların kullanılmaması gerekmektedir.
 • Evde mantar hastalığı olan biri varsa, eşyalarının kesinlikle ayrı tutulması gerekir.
 • Deniz, havuz, hamam, sauna gibi yerlerden çıktıktan sonra ayakların iyice kurulanması, nemli bırakılmaması gerekir.
 • Derinin pH dengesinin bozulması ile oluşan mantar hastalıklarının en önemli nedeni aşırı terlemedir. Ayaklarda aşırı terleme varsa, iyice yıkayıp kuruladıktan sonra pudra kullanmak faydalıdır.
 • Mantar rahatsızlığı tedavi edilmediği sürece beslenebilen ve çabuk yayılan bir rahatsızlıktır. Diyabet hastalarının bu konuda çok daha fazla özen göstermesi gerekir, çünkü mantar enfeksiyonu başka sağlık sorunlarına yol açabilir.
 • Mantar bulaşmış ayağa giyilen çorapların çok iyi yıkanıp hijyenik olması, ütülenmesi gerekir.

Ayakta çıkan mantarların en büyük nedeni ayağın nemli kalmasıdır. Mantar, karanlık, sıcak ve nemli ortamları sever ve bu ortam içinde büyüyüp gelişir. Ancak ayak çok kuru olduğunda da bulaşma ihtimali vardır. Kuruyan ve pul pul olmuş ayak derisi yüzeyine mantarlar daha rahat yerleşir. Bu yüzden ayak hijyenine dikkat edilmeli ve ayakların kuru kalması sağlanmalıdır. Gün içinde sürekli ayakta kalınıyorsa, birkaç kez çorap değiştirilmesi faydalıdır. Kişilerin kendine ait manikür ve pedikür setinin olması ve başkalarının malzemelerini kullanmamaları gerekir. Ayaklarında mantar rahatsızlığı olan kişiler en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Tedavi edilmez veya geç kalınırsa, egzama ya da daha farklı ve tedavisi uzun süren hastalıklara dönüşebilir. Ayakta çıkan mantar tırnak mantarına neden olmuşsa, hastaların 3 ay boyunca ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilmesi gerekmektedir. Son yıllarda ağızdan ilaç tedavisi olamayan, karaciğer ve tansiyon sorunu olan hastalarda lazer tedavisi kullanılarak mantar tedavisi yapılabilir. Günümüzde mantar tedavisinde lazer ile önemli aşamalar kaydedilmiştir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Mantarı Nasıl Gelişir?

Ayak Mantarı Nasıl Gelişir?

Popüler İçerikler

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak Mantarı Nedir?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Mantarı Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Mantarı Spreyi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Mantarı Spreyi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Mantarı Korunma Yolları

Ayak Mantarı Korunma Yolları

Güncel

Ayak mantarı sıkça sorulan sorular

Ayak mantarı sıkça sorulan sorular

Güncel

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?