Ayak Mantarı Doğal Tedavi
15 Mayıs 2024

Ayak Mantarı Doğal Tedavi

Ayak Mantarı Doğal Tedavi, Yüzyıllardır çeşitli tedavi yöntemleri ile ilaçlar geliştirilmiş, ancak kesin sonuçlar alınamamıştır. Bu nedenle binlerce yıl önce insanlar, bitkisel ve doğal içeriklere karşı etki gösteren bileşenler sayesinde ayak mantarı doğal tedavi edici gücünü tanımış ve sağlıklı yaşayabilmek için yararlanmışlardır. Kullanılan şifalı bitkilerin tarihsel gelişimine dayalı yalnız üç veya dört çeşidi vardır. Bunlardan en etkilisi kına, sarımsak, kekik, çay ağacı yağı ve zeytinyağı gibi eski medeniyetlerde yüzyıllardır bilinen ve cilt sorunlarında kullanılan bu şifalı bitkilerin gizemli yararları ile kanıtlanmıştır. Şöyle ki tarihte; Ünlü bir araştırmacı ve arkeolog olan George Ebers, bu bitkilerin çok eskilere dayanan şifasını MÖ. 3500 yılından kalan bir papirüs el yazması ile keşfetmiştir. Bu durumda ayak mantarına sebep olan bakteri türüne dermatofit denir. Ayrıca kırk kadar türü bulunur. Dermatofitler deri yüzeyine ve tırnaklara yerleşirler. Deri hücrelerinin üzerine yerleşen bu mantarlar, keratin ile besin elde ederek beslenirler. Keratin yiyecekleri enerjiye dönüştüren bir protein çeşididir. Genellikle ayak parmak arasında oluşurlar. Bu sebeple ayak derisinde derin çatlaklar ve ağrılı yarıklar meydana gelir. Ayak mantarının görüntüsü birçok insanda aynı değildir. Bazı kişilerde ise ayak tabanında ve yanlarında kepeklenme ve su toplayan yaralar görülmektedir. Özellikle ayak parmaklarının arasında koku ve beyaz döküntüler halinde kendini gösterir. Bu yüzden öncelikle mantar oluşumu sırasında gelişen olayları önlemek ve tedaviye yardım etmek için ayakları temiz ve kuru tutmak gerekir. Ancak ayak mantarı tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Anadolu'da ayak mantar rahatsızlıkları için sarımsak tedavisi ile ilk günden itibaren iyileşme sağladığı bilinmektedir. Değerli okuyucularımıza doğal tedavi yöntemleri ile güzellik sunuyoruz.

Ayak Mantarı Doğal Tedavi Nasıl Yapılır?

Kına; Kınada bulunan antifungal, yani mantar kırıcı bitkisel kimyasallar ile ayak mantarı rahatsızlıklarına karşı doğal tedavi imkânı sağlar. Burada en önemlisi kınanın ağrı kesici özelliği vardır. Bilinen toz kınayı bir litre suya beş tatlı kaşığı eklenir ve yirmi dakika kaynatılır. Ilıdıktan sonra mantarlı bölge yıkanır. Çünkü oluşan inatçı mantar, iyileşme sürecine girer. Bu uygulamaya en az bir ay devam edilir. Ayrıca ayakların gün içerisinde bitkisel sabunlarla yıkanması ve kurulanması da ayak sağlığına iyi gelir.

Çay Ağacı Yağı; Mantar ve bakteri düşmanıdır. Çay ağacı yağı yüzyıllardır cildi iyileştirmek için kullanılıyor. Bir miktar suya, kırk damla çay ağacı yağı eklenir. Bu şekilde ayaklar suyun içerisinde on dakika beklenir. Ayak banyosundan sonra ayaklar havluyla iyice kurulanır. Fakat çok az bir nem bile mantarın yaşamasına olanak verir. Ardından mantarlı bölgeye birkaç damla çay ağacı yağı sürülür.

Kekik yağı; Antiseptik, antibakteriyel, antiparazitler, antiviral, analjezik ve antifungal özellikler gösterir. Bu sebeple kekik yağı, ayak mantarı için etkili bir tedavi sağlar. Bu amaçla iki damla kekik yağı ile bir çay kaşığı zeytinyağı karıştırılır. Bu karışım mantarlı bölge üzerine uygulanır. Bekleme süresi için 30 dakika bekletilir. Bu tedaviden sonra ayaklar durulanır ve iyice kurulanır. Olumlu sonuçlarını görmek için üç hafta olmak üzere günde iki defa tekrarlanır.

Sarımsak; Allicin ve ajoene gibi ayak mantar tedavisinde yardımcı olan mantar önleyici bileşenlere sahiptir. Sarımsak yağı, beyaz sirke ile eşit miktarda karıştırılır. Bu karışım mantarlı bölgeye uygulanır. Birkaç saat cilt üzerinde bekletilir. Mantar enfeksiyonu hafifleyene kadar işlem her gün tekrarlanır.

Ayak Mantarı Doğal Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Mantarı Nasıl Görünür

Ayak Mantarı Nasıl Görünür

Ayak Mantarı Nasıl Gelişir?

Ayak Mantarı Nasıl Gelişir?

Popüler İçerikler

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak Mantarı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Baş Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Mantarı Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Mantarı Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi

Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi

Saraçoğlu Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Saraçoğlu Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Mantarı Doğal Tedavi

Ayak Mantarı Doğal Tedavi

Güncel

Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır?

Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır?