Karbonat Ayak Mantarı İçin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Karbonat Ayak Mantarı İçin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayak mantarı, ayak tabanlarını, ayak tırnaklarını ve ayaktaki parmaklarını da kapsayan bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Ayaklardaki mantar, kaşıntılar ve iltihaplanmalar bilinen en yaygın şikâyetlerdendir. Ayak mantarları sağlığa uygun olmayan ayakkabılar ve çorapların ayağı terletip havasız kalması sebebi ile mantara neden olmaktadır. Bu yüzden ayağında mantar bulunan hastalar her şeyden önce iyi bir ayakkabı ve çorap seçmeleri gerekir.

Karbonatın Ayak Mantarı Tedavisindeki Rolü

Ayak mantarının tıbbi tedavilerinin yanı sıra doğal yöntemlerle de tedavileri vardır. Bu doğal tedavi metotları arasında karbonatla ayak mantarı tedavisi öne çıkar. Karbonat, ayak mantarına bağlı olarak gelişen yanmalar, kepeklenmeler, su toplamaları ve kaşıntı şikâyetlerini hızlıca azaltabilir. Bir tatlı kaşığı karbonatı biraz su ile krem kıvamına gelene kadar karıştırın.

Bu karbonatlı karışımı ayakta bulunan mantarlı bölgeye sürün ve bir süre mantarlı bölgede beklettikten sonra bu krem kuruyarak dökülmeye başlar. Dökülen bu kremin yerine yeniden bir kat daha mantarlı bölgeye aynı kremi tekrar sürün. Bu yapılan formülle hazırlanan krem sadece iltihaplı kabarcıkları yok etmekle kalmaz, aynı zamanda karbonat ayaktaki mantarı da tamamen yok eder. İstenilen sonuca hızlı ve başarılı bir biçimde ulaşmak için yukarıda zikredilen kremi düzenli olarak kullanmak gerekir.

Karbonatın Diğer Kullanım Yöntemleri

Ayrıca karbonat ayak mantarı tedavisinde şifa olabilecek diğer bir karışım ise şöyledir: 2 litre suyun içerisine tepeleme olarak bir çorba kaşığı karbonat konulur ve tamamen eriyene kadar karıştırılır. Bu suda mantarlı ayakları 10 gün boyunca 20 dakika kadar bekletirseniz, mantara bağlı olan tüm şikâyetlerin giderilmesi sürecinin hızlandığını görürsünüz.

Ayaklardaki mantar kurusa ve iyileşse dahi, bu karbonatlı suya haftada 1-2 gün devam etmenin hiçbir sakıncası ve mahsuru yoktur. Burada ayak mantarı olan hastaların dikkat etmesi gereken bir tek husus, ayaklar sudan çıkarıldıktan sonra ayakların iyice kurutulması, özellikle parmakların arasının bir havlu yardımı ile iyice kurutulmasıdır.

Ekstra Öneriler ve Bilgiler

Ayak mantarları özellikle nemli ve karanlık ortamları çok severler. Karbonat, ayak mantarı olan parmak aralarına sürüldüğü zaman çok iyi gelir. Ayrıca ayağında mantarı olan kişiler karbonatı ayakkabılarının içine dökerlerse çok faydasını görürler ve aynı zamanda ayak kokusuna engel olurlar.

  • Karbonat, ayak mantarının neden olduğu kaşıntı ve yanma hissini azaltabilir.
  • Ayaklarınızın kuru kalmasını sağlayarak mantarın yayılmasını önler.
  • Ayakkabılarınızın içine karbonat dökerek ayak kokusunu önleyebilirsiniz.
Sonuç

Karbonat, ayak mantarı tedavisinde etkili bir doğal yöntemdir. Ancak, ciddi vakalarda mutlaka bir doktora başvurulmalı ve tıbbi tedavi yöntemleri de kullanılmalıdır. Doğal tedavi yöntemleri her zaman tıbbi tedavilerin yerine geçmez, ancak destekleyici olarak kullanılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Mantarı Korunma Yolları

Ayak Mantarı Korunma Yolları

Haber Bülteni

Güncel

Ayak mantarı sıkça sorulan sorular

Ayak mantarı sıkça sorulan sorular

Güncel

Ayak Mantarı İbrahim Saraçoğlu

Ayak Mantarı İbrahim Saraçoğlu